Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital, w komentarzu dla ISBtech nt. wyników firmy inwestycyjnej i dalszych planach.

Grupa MCI kontynuuje systematyczny trend poprawy wyników. Skonsolidowane wyniki Grupy MCI w 3. kwartale 2022 r. wyniosły ponad 60 mln zł, a poziom kapitałów własnych grupy na 30.09.2022 r. przekroczył 1,8 mld zł.

Na wynik zrealizowany w tym okresie składał się przede wszystkim wynik subfunduszu MCI.EuroVentures, w którym MCI jest dominującym inwestorem na poziomie 68 mln zł w samym 3. kw. oraz prawie 200 mln zł za trzy kwartały roku 2022, co oznacza ponad 11-procentową stopę zwrotu przy bardzo trudnym otoczeniu makroekonomicznym. Najmocniej do realizacji pozytywnych wyników subfunduszu przyczynił się wzrost wyceny eSky (100 EBITDA LTM, +100M PLN net cash) oraz Netrisk.

Subfundusz MCI.TechVentures uzyskał pozytywny wynik oraz dzięki wyjściu z Azimo dokonał wypłaty do inwestorów subfunduszu na poziomie ponad 25 mln zł.

W roku gigantycznych przecen rynkowych spowodowanych wybuchem wojny na Ukrainie te rezultaty – na tle rynku – są dla nas powodem do satysfakcji i wierzymy w kontynuację pozytywnych wyników również w 4. kw. 2022 r.

Grupa zbliża się do końca roku ponownie z bardzo silną pozycją gotówkową wzmacnianą prowadzonymi działaniami pozyskania finansowania. W tym roku udało nam się zamknąć dwa duże projekty dłużne o łącznej wartości 250 mln zł – obligacje publiczne o wartości ponad 80 mln zł w 1. kw. 2022 oraz linię kredytową w ING o wartości 173 mln zł (2. kw.). Nasza dzisiejsza płynność kształtuje się na poziomie 761 mln zł i mamy nadzieję powiększyć ją jeszcze poprzez działania fundraisingowe prowadzone w końcówce roku.

Wierzymy, że czas zawirowań może być czasem ciekawych okazji inwestycyjnych, na które chcemy być przygotowani poprzez zgromadzone środki własne oraz dostępne na żądanie linie kredytowe.

Na pewno podstawowym priorytetem pozostają dla nas nowe inwestycje. Najbliższe dwa lata uważamy za bardzo atrakcyjny czas do realizacji nowych inwestycji oraz budowy wartości obecnego portfela poprzez transakcje M&A. Wierzymy, że nadchodzący okres będzie obfitował w bardzo ciekawe okazje inwestycyjne.

Z tego powodu gromadzimy płynność własną (wynikającą ze zrealizowanych wyjść) oraz poprzez prowadzone projekty zewnętrzne, żeby być jak najlepiej przygotowanym na ten czas. Zakładamy, że nasza zakumulowana płynność na lata 2023 – 2034 będzie oscylowała na poziomie 1,5 mld – 2 mld zł i pozwoli nam sprawnie reagować na nadarzające się okazje inwestycyjne. Pozostajemy w strategii digital buyout i chcemy realizować 1-3 inwestycje o
wartości 25M – 100 mln euro rocznie.

Oczekujemy kontynuacji dodatniej stopy zwrotu, nadal pozostaje otwarte pytanie o to, czy uda się wrócić do stopy dwucyfrowej. Uważamy, że tutaj – obok kontynuacji obecnej dynamiki rozwoju portfela – pewnie potrzebujemy bardziej pozytywnego zachowania się otoczenia makroekonomicznego niż w 2022 r. Większość analityków uważa, iż takie ustabilizowanie powinno nastąpić od 2.-3. kwartału przyszłego roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments