Vadym Melnyk, CEO & Founder Dronehub Group, w rozmowie z ISBtech, na temat trendów oraz potencjału rynku dronowego.
Jakie są trendy i perspektywy rynku BSP?
Vadym Melnyk, CEO & Founder Dronehub Group: Jeszcze wczoraj drony kojarzyły nam się wyłącznie z małymi akcesoriami do filmowania masowych imprez czy wydarzeń rodzinnych. Dziś coraz częściej słyszymy o ich wykorzystaniu w dużym przemyśle. Używane są do monitoringu infrastruktury krytycznej, inspekcji torów kolejowych oraz transportu paczek – czy takie zastosowanie oznacza początek digitalizacji przemysłu?
W trakcie pandemii koronawirusa drony miały okazję zademonstrować swój ogromny potencjał i korzyści płynące z ich zastosowania. Podczas panującego lockdownu bezzałogowce transportowały środki medyczne, służyły jako narzędzia do dezynfekcji miejsc publicznych, informowały o pozostaniu w domach oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu.
Czas pandemii uznawany jest jako złoty wiek dla dronów i ich rozwoju w sektorze publicznym. Bezzałogowce pokazały swój wkład w walkę z koronawirusem i zachęciły większe grono odbiorców do bliższego zapoznania się z tą technologią.
Jaki jest zatem potencjał rynku dronowego w perspektywie kilku najbliższych lat?
Jedno jest pewne: koronawirus znacznie przyspieszył adopcję dronów na rynku komercyjnym. Coraz częściej dostrzec można ruchy spółek z branży gazowo-naftowej, ubezpieczeniowej, zbrojeniowej, kolejowej czy rolniczej, które widzą drony jako efektywne narzędzia do optymalizacji pracy na wielu płaszczyznach.
Co sprawia, że tak wiele dużych korporacji oraz spółek przemysłowych decyduje się na wdrożenie dronów w obszarze monitoringu oraz inspekcji?
Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zespoły zajmujące się dronami zdążyły się sprofesjonalizować. W latach 2014-2015 spółki te można było porównać do kół studenckich, czy pasjonatów/entuzjastów modelarstwa. Dziś te same osoby są przedsiębiorcami, którzy na równi rozmawiają z dużymi graczami, spółkami skarbu państwa czy międzynarodowymi korporacjami. Na początku drony wzbudzały uśmiech niedowierzania.
To, co obserwujemy teraz, można ulokować w szerszym kontekście Przemysłu 4.0 czyli przemysłu, który będzie się automatyzował i robotyzował. Należy pamiętać, że robotyzacja procesów przemysłowych jak najbardziej może opierać się o rozwiązania dronowe.
Z biegiem lat obserwujemy, że projekty dronowe są bardziej zaawansowane i skupiają się na określonych branżach (medycznej, lotniczej, kolejowej itd). Coraz więcej obserwujemy prac badawczo – rozwojowych oraz innowacji, które stoją za takimi projektami. Większość spółek upatruje w dronach efektywnych narzędzi do wykonywania monitoringu, pozyskiwania precyzyjnych danych czy poprawy bezpieczeństwa. Drony to oszczędność czasu, pieniędzy, ale przede wszystkim większa efektywność w wykonywaniu wielu kluczowych zadań w poszczególnych sektorach przemysłu.
DJI to globalny lider dronów i rewolucja w branży BSP…
Patrząc na branżę dronową nie możemy zapomnieć właśnie o firmie DJI – liderze rynku dronowego, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat urósł do monopolisty posiadającego 80 procent udziału w rynku.
Niestety, przewaga firmy wywołała sytuację, w której kraje zaczęły mieć obawy uświadamiając sobie, że na ich rynkach nie ma żadnej firmy, która mogłaby konkurować z firmą DJI. Wniosek ten zmienił strategię wielu państw, które obecnie stawiają na rozwój i budowę rodzimych rozwiązań.
Dronehub to pierwszy polski produkt kompletnej infrastruktury dronowej po praz pierwszy przetestowany w płockiej rafinerii PKN Orlen.
Wspominając o dronowym gigancie i zmianie trendów warto powiedzieć o polskim projekcie dronowym, który osiągnął już sukcesy w naszym kraju. Mowa tutaj o Dronehubie – infrastruktury dronowej składającej się ze stacji dokującej, drona oraz autorskiego oprogramowania działającego w oparciu o sztuczną inteligencję.
Czym jest i jak funkcjonuje projekt?
Dronehub jest autonomicznym garażem dla drona, który eliminuje konieczność udziału człowieka w serwisowaniu drona. Dronehub w pełni automatyzuje pracę BSP. Stworzony hub jest w stanie wymieniać rozładowane baterie drona, co wpływa na wydłużenie czasu pracy bezzałogowca. Dzięki stacji dokującej dron jest w stanie zapewnić ciągłą pracę oraz kontynuację automatycznej misji. Zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje udział człowieka w niebezpiecznych pracach. Chodzi tutaj przede wszystkim o pracę w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach, które mogą zagrażać ludzkiemu życiu (np. prace na wysokościach).
Praca z dronem pozwala na uzyskanie precyzyjnych i bardzo dokładnych pomiarów. Tradycyjnie metody monitoringu nie dostarczają tak wielu danych oraz parametrów, które dron z łatwością może pozyskać, przetworzyć i przesłać do dalszej analizy. Drony wyposażone są w całe spektrum kamer, czujników i innych narzędzi pomiarowych, które na bieżąco mogą dostarczać wnikliwe dane. Tradycyjny monitoring (mówimy tutaj przede wszystkim o kamerach przemysłowych) nie dociera tam, gdzie może dolecieć dron.
Jakie jest zastosowanie Dronehuba w monitoringu infrastruktury PKN Orlen ?
Wdrożenie Dronehuba w płockiej rafinerii PKN Orlen polegało na zainstalowaniu stacji dokującej wraz z dronem na zakładzie produkcyjnym w Płocku. Głównym celem było patrolowanie terenów wzdłuż ogrodzenia zakładu produkcyjnego, w celu weryfikacji alarmów dotyczących wtargnięcia na teren rafinerii.
W ramach realizacji udało nam się opracować w pełni funkcjonalny system do monitoringu ogrodzenia z powietrza przy wykorzystaniu bezzałogowego statku powietrznego oraz stacji dokującej dedykowanej do jego obsługi.
Nawiązując do informacji na temat firmy DJI – nie wyobrażamy sobie, aby spółki skarbu państwa takie jak PKN Orlen zgodziły się na to, by nad ich infrastrukturą krytyczną latał DJI z domyślnym oprogramowaniem, gdzie nie ma do końca pewności, kto te dane analizuje i czy na pewno jest to tylko tylko dział IT Orlenu. Wniosek jest jeden: DJI szybko urósł, pokazał siłę, możliwości, wyedukował rynek, dostarczył bardzo dobrej jakości produkty, ale poszedł o krok za daleko. Teraz nastąpił czas rozwoju rodzimych firm dronowych.
Jakie trendy przeważają w branży dronowej – podsumowując ?
Automatyzacja procesów przemysłowych, cyfryzacja przedsiębiorstw oraz wzrost bezpieczeństwa infrastruktury – to trzy kluczowe elementy, które w najbliższym czasie będą rozwijane oraz wypracowywane w branży dronowej.
Naszym celem na przyszłość jako firmy dronowej jest automatyzacja, a w przyszłości autonomizacja lotów dronowych, czyniąc te loty lotami 24 godzinnymi i w zależności od zapotrzebowania, czy to w kontekście monitoringu, czy to w kontekście inspekcji, uczynić te loty lotami autonomicznymi.