Michał Wawiórko, prezes firmy First Byte, która jest właścicielem autorskiego narzędzia klasy RPA o nazwie Wizlink, w komentarzu dla ISBtech, o możliwościach jakie firmom oferują narzędzia klasy RPA (Robotic Process Automation), czyli roboty cyfrowe, w okresie nasilonych wyzwań rynkowych.

Niepewne czasy niosą ze sobą wiele wyzwań zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Rosną koszty pracy, ludzie coraz częściej zmieniają zatrudnienie, a koszty rekrutacji idą w górę. W efekcie przedsiębiorcy są zmuszeni do redukcji personelu, a zespoły zyskują jeszcze więcej obowiązków. Rozwiązaniem części z tych problemów są roboty cyfrowe, które przejmując zadania, przyczyniają się do wzrostu efektywności i zarazem – oszczędności.

Wiele osób prowadzących firmy zauważa, że coraz trudniej jest znaleźć i utrzymać wykwalifikowanych pracowników. Zmienił się także poziom przywiązania do miejsca zatrudnienia – w drugim półroczu 2021 roku aż 22% zatrudnionych zdecydowało się na zmianę pracy [1].

Brak pracowników

Koszty takich zmian mogą być dla przedsiębiorców dużym ciosem finansowym. Najnowsze dane z tego roku wskazują, że zaledwie 25% firm ma w planach nowe zatrudnienia – dla porównania przed pandemią deklarowało to 40% [2].

Jak zmniejszyć ryzyko strat związanych z dużą rotacją i brakami w personelu? Zatrudniając robota! Przejmując część zadań, może on wykonać pracę nawet kilku etatowych pracowników. Wynika to między innymi z faktu, że znacznie szybciej radzi on sobie z czasochłonnymi czynnościami związanymi z przetwarzaniem dużych ilości danych. Może on także pracować bez przerwy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nawet wtedy, gdy firma jest nieczynna. Ponadto nie choruje i nie bierze zwolnień.

Dzięki temu pracownicy zajmują się bardziej skomplikowanymi zadaniami, wymagającymi ich wiedzy, doświadczenia i kreatywności. Zyskują także szansę rozwoju nowych umiejętności. Przedsiębiorcy mogą natomiast zwiększyć ilość i jakość wykonywanej pracy i – co za tym idzie – przyjmować nowe zlecenia i klientów.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że nie należy obawiać się utraty pracy na rzecz technologii. Robot nigdy w pełni nie zastąpi człowieka i jego kompetencji. Może on jednak stanowić bezcenne wsparcie w codziennej pracy.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Obecnie rozwiązania typu RPA są coraz bardziej przystępne dla przedsiębiorców, również tych prowadzących niewielkie działalności. Skończyły się czasy, kiedy technologie były dostępne jedynie dla dużych korporacji. Nowoczesne narzędzia nie wymagają już ani dużych nakładów finansowych, ani posiadania zaplecza technologicznego.

Wielu przedsiębiorców słysząc o robotach, stwierdza, że nie są na to technicznie przygotowani i nie mają wykwalifikowanego w tym zakresie personelu. Nic bardziej mylnego. Robot cyfrowy potrzebuje jedynie standardowego sprzętu komputerowego, natomiast obsługiwać go mogą dotychczasowi pracownicy. Wystarczy krótkie szkolenie, by nawet osoby bez wykształcenia technicznego potrafiły nadzorować cyfrowego pracownika.

W zależności od firmy i jej potrzeb, wprowadzenie robota może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Bardzo dużo organizacji decyduje się nie tylko na samodzielną obsługę bota, ale również jego modyfikację oraz budowanie kolejnych automatyzacji rękami swoich pracowników. Mało tego, z reguły najlepszymi osobami do tego zadania są osoby, które na co dzień zajmują się analizą i optymalizacją procesów, czyli są po prostu z działów biznesowych, a nie technicznych.

Odczuwalne niemal od razu

W czasach, kiedy liczy się każdy wydatek, istotną kwestią jest także zwrot inwestycji. Na podstawie moich doświadczeń i obserwacji mogę stwierdzić, że inwestycja w tę technologię zwraca się nawet po kilku tygodniach lub miesiącach. Robot bardzo szybko zaczyna na siebie zarabiać, bowiem koszt jego implementacji jest niewielki, a efekty pracy są odczuwalne niemal od razu.

Mierzymy się obecnie z wieloma wyzwaniami, których efekty odczuwają zarówno duże, jak i niewielkie firmy. Szukając rozwiązań problemów związanych z oszczędnościami, brakiem pracowników, efektywnością pracy, warto rozważyć właśnie roboty cyfrowe. Istotne jest jednak, by podejmując decyzję, dokładnie przeanalizować aktualne potrzeby firmy, jej procesy i wyzwania, by zweryfikować, w których obszarach robot będzie naprawdę skuteczny.

1 “46. Monitor Rynku Pracy”, Badanie Instytutu Badawczego Randstad i Instytutu Badań Pollster.
2 „Plany Pracodawców”, 45 edycja badania, Badanie Instytutu Badawczego Randstad.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments