Startuje WasteMaster, aplikacja dla podmiotów wytwarzających odpady, a także je odbierających i przetwarzających. Jej twórcy chcą rewolucjonizować rynek gospodarowania odpadami w Polsce.

Narzędzie umożliwi nieodpłatny dostęp do ogólnopolskiej bazy kontrahentów oraz do aktualizowanych w czasie rzeczywistym ofert – w tym cen i parametrów kupna oraz sprzedaży odpadów.

Za aplikacją stoi start-up założony przez trzech doświadczonych menedżerów, którzy połączyli wiedzę i doświadczenie zdobyte na rynkach: odpadów, technologii i automatyzacji oraz sprzedaży nowoczesnych usług. Co sprawiło, że postanowili połączyć siły i zrewolucjonizować właśnie branżę gospodarowania odpadami?

Na etapie dopracowywania pomysłu na aplikację WasteMaster jej twórcy szczegółowo przeanalizowali rynek odpadów – począwszy od wytworzenia, aż po ich recykling i unieszkodliwienie. Na podstawie informacji i danych pozyskanych bezpośrednio we wszystkich 16 województwach oszacowali, że ilość odpadów niekomunalnych będących w obrocie handlowym w Polsce to ok. 130 mln ton rocznie.

Za tą liczbą kryje się duży, zróżnicowany rynek. Z jednej strony składają się na niego przedsiębiorstwa wytwarzające odpady (np. zakłady produkcyjne), a także firmy z branży budowlanej, rozbiórkowej i remontowej, podmioty prowadzące działalność związaną z naprawami i sprzątaniem oraz importerzy i eksporterzy. Z drugiej strony istnieje wiele wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką odpadami, a więc ich odbiorem, przetwarzaniem (w tym recyklingiem i odzyskiem) oraz unieszkodliwianiem.

Oprócz zakładów przetwarzania ZSEiE (czyli podmiotów odbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tzw. elektrośmieci) są to również m.in. skupy złomu, stacje demontażu pojazdów, firmy zajmujące się wywozem gruzu, pośrednicy w obrocie odpadami i wiele innych firm. Na podstawie zebranych danych twórcy WasteMaster szacują, że obecnie w Polsce jest minimum 100 tys. przedsiębiorstw będących uczestnikami rynku odpadowego, z czego ok. 5-6 tys. to podmioty odbierające odpady.

Technologiczna rewolucja w tradycyjnej branży

Rynek odpadowy w Polsce jest rozdrobniony i brakuje na nim nowoczesnych narzędzi, znanych choćby z sektora finansowego. Powoduje to, że dokonywanie transakcji związanej z zagospodarowaniem odpadów – czy to przez firmę posiadającą odpad produkcyjny, czy osobę fizyczną, mającą np. gruz pochodzący z budowy domu, jest i utrudnione i niskoefektywne. Firmom wytwarzającym odpady zbyt dużo czasu zajmuje wyszukiwanie dobrej oferty i solidnego kontrahenta, który je odbierze.

Z kolei firmy z branży odpadowej działające bez wsparcia nowych technologii nie mają wiedzy o potencjalnych klientach z dalej położonych miejscowości z danego województwa czy pozostałej części kraju. Ogranicza to skalę ich działalności, pomimo niejednokrotnie znacznych środków zainwestowanych w rozwój.

Dodatkowo branża odpadowa działa zwykle tradycyjnie, a osobiste spotkania i uścisk dłoni wciąż odgrywają w niej ważną rolę. Ograniczenia związane z pandemią wyeksponowały problemy, jakie to stwarza, i w rezultacie cały rynek mocno ucierpiał – zarówno pod kątem cen, jak i podaży. W odpowiedzi na te wyzwania twórcy aplikacji WasteMaster podjęli się misji integracji uczestników rynku oraz wprowadzania branży odpadowej w XXI wiek.

Dzięki naszej aplikacji wszystkie firmy otwarte na zmiany, które operują na rynku odpadów, otrzymają impuls do rozwoju i szansę na zwiększenie skali działalności, zyskując przy tym czas i pieniądze. Technologia sprawiła, że wiele rynków przeszło w ostatnich latach transformację i również na rynku odpadów aplikacja zwiększy efektywność sprzedaży, kupna oraz zagospodarowywania – mówi Krzysztof Kowalski, lider projektu w zakresie gospodarki odpadami i strategii wdrożenia aplikacji i prokurent Waste Master Sp. z o.o.

Dodatkowo dzięki aplikacji WasteMaster ogromny rynek odpadowy ma szansę stać się bardziej przejrzysty.

Krajowe i unijne regulacje w zakresie gospodarki odpadami kształtowane są w kierunku spełnienia przez firmy wytwarzające oraz przetwarzające odpady coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych oraz działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Podejmowane są także wysiłki mające na celu ograniczenie szarej strefy na rynku odpadów. W ten trend wpisuje się nasza aplikacja, która, traktując wszystkich na równi, będzie szansą dla uczestników rynku obrotu odpadami – komentuje Jakub Łańcucki, współzałożyciel i prezes start-upu Waste Master.

Dostęp do całego rynku odpadowego w jednym miejscu

Brak szybkiego dostępu do pełnej i stale aktualizowanej oferty to niejedyna z bolączek, na którą narzeka wielu uczestników rynku. Dodatkowo od lat jego rozwój ograniczają obawy o wiarygodność części podmiotów. To dlatego aplikacja WasteMaster została wyposażona w unikalną w branży odpadów funkcję nadawania ratingów kredytowych, uwzględniających m.in. ocenę moralności płatniczej i udział w rynku danego odpadu w skali kraju. Dzięki niej użytkownicy WasteMaster będą w stanie sprawniej znaleźć nowych, rzetelnych kontrahentów.

WasteMaster łączy ze sobą wytwarzających, zbierających i przetwarzających odpady oraz pośredników. Każdy z nich może szybko i na równych warunkach publikować oferty – robiąc zdjęcie wystawianego odpadu i wprowadzając jego parametry, takie jak rodzaj i waga – oraz odpowiadając na oferty innych użytkowników. Aplikacja pozwala także na poznanie wysokości opłaty produktowej za wprowadzane odpady, a ratingi kredytowe, wszystkie informacje i dane, w tym ceny, są aktualizowane w czasie rzeczywistym – mówi Grzegorz Krasuski, współtwórca aplikacji WasteMaster, odpowiadający za technologię.

W celu ułatwienia użytkownikom korzystania z aplikacji, twórcy WasteMaster wypracowali klasyfikację odpadów, dzieląc je na 17 kategorii głównych i aż 400 szczegółowych. Dzięki temu każdy szybko wystawi odpad i dotrze do kontrahentów, którzy mogą być nim zainteresowani. Za pomocą aplikacji będzie można sprzedać lub zutylizować m.in.: odpady gumowe (np. opony), odpady drewniane (np. palety), zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, złom stalowy, makulaturę, odpady z tworzyw sztucznych, katalizatory, bioodpady, a także odpady chemiczne i budowlane (np. gruz).

W swojej podstawowej wersji aplikacja jest bezpłatna. Niskokosztowe abonamenty obejmują dostęp do pogłębionych informacji o kontrahentach oraz raporty cenowe. WasteMaster to aplikacja stworzona także z myślą o osobach prywatnych. Dzięki aplikacji będą one mogły znaleźć korzystną ofertę na odbiór np. gruzu i innych odpadów, które towarzyszą remontom i pracom budowlanym, zużytych opon, starego samochodu czy sprzętu RTV/AGD. Funkcjonalności dla osób fizycznych będą rozwijane stopniowo, wraz z rozwojem aplikacji.

Asystent zwiększy płynność

W przypadku aplikacji, której zadaniem jest zapewnienie efektywności zarówno firmom wytwarzającym, jak i odbierającym odpady, kluczowym parametrem dla uczestników rynku  – poza korzystną ceną – jest uzyskanie jak największej liczby ofert oraz szybkość ich otrzymania. Aby maksymalnie przyspieszyć proces sprzedaży, twórcy wyposażyli aplikację w funkcję Asystenta Odpadowego.

Wszędzie tam, gdzie popyt spotyka się z podażą, może się zdarzyć, że dana oferta nie zainteresuje drugiej strony albo oferty nie napłyną dostatecznie szybko. To dlatego po tym, jak na wystawione na WasteMaster odpady nie znajdą się chętni, przedsiębiorca może skorzystać z asystenta i uzyskać podpowiedź, gdzie można je najbliżej i najefektywniej zagospodarować. Ta funkcjonalność ma za zadanie zwiększyć płynność obrotu, a tym samym zwiększyć satysfakcję z użytkowania aplikacji. Na początku uruchamiamy ją dla klientów biznesowych, ale jeśli funkcja się sprawdzi, to będziemy ją stopniowo rozszerzać na klientów indywidualnych – dodaje Krzysztof Kowalski.

Kto za tym stoi?

Za projektem WasteMaster stoi start-up założony przez trzech doświadczonych menedżerów, którzy postanowili połączyć swoje doświadczenia zgromadzone przez ostatnie kilkanaście lat w zupełnie różnych branżach:

Krzysztof Kowalski – przedsiębiorca z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym we własnych firmach recyklingowych (wyspecjalizowanych w przetwarzaniu metali żelaznych, nieżelaznych, szlachetnych oraz ZSEiE), który wprowadził na rynek kilka przedsiębiorstw w branży odpadowej.

Jakub Łańcucki – menedżer z solidnym doświadczeniem zawodowym, zdobytym zarówno w tradycyjnej bankowości, jak i w fintechu.

Grzegorz Krasuski – posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zakresie prowadzenia projektów informatycznych i produkcji oprogramowania dla przemysłu.

Aplikacja już dostępna

Aplikację WasteMaster można pobrać od wtorku, 13 października br. na urządzenia z systemem Android przez usługę Google Play. Aplikacja w ciągu kilku najbliższych tygodni będzie dostępna również dla użytkowników urządzeń z systemem iOS poprzez AppStore. Wprowadzenie WasteMaster na rynek wsparte jest kampanią informacyjną, kierowaną bezpośrednio do najważniejszych podmiotów na rynku odpadowym w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments