Często nie zdajemy sobie sprawy z wartości danych osobowych, przechowywanych przez placówki służby zdrowia. To organizacjom ochrony zdrowia pacjenci powierzają najbardziej osobiste i intymne informacje, nie tylko dotyczące stanu zdrowia i procesu leczenia, ale również dane kontaktowe do najbliższych informacje o warunkach ubezpieczenia. I to właśnie te dane są realną walutą, która może zostać wykorzystana do różnego rodzaju cyberprzestępstw, ostrzega Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

Tymczasem zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta 1 osoba poddająca się procesowi leczenia ma prawo do tajemnicy informacji z nim związanych.

Na jakie zagrożenia są narażone placówki służby zdrowia?

Od zwykłego ataku malware po ataki szyfrujące typu ransomware. W przypadku udanego ataku ransomware dochodzi do zaszyfrowania kluczowych danych organizacji. Są to kartoteki pacjentów, dane kadrowe, płacowe, elektroniczne karty pacjenta, dane finansowe i ubezpieczeniowe pacjentów.

Back up w chmurze to najbezpieczniejszy sposób

W przypadku poważnej awarii infrastruktury IT czy ataku hakerskiego odtworzenie danych za pośrednictwem narzędzi chmurowych następuje bardzo szybko. Warunkiem jest skrupulatne i systematyczne tworzenie backupu przez organizacje. Również w przypadku ataku ransomware placówka może po prostu odmówić zapłaty okupu i przywrócić pliki z ostatniej kopii zapasowej.

Największe bezpieczeństwo mogą zapewnić zautomatyzowane usługi backupu w chmurze. Renomowani dostawcy oferują bardzo wiele prostych i bezpiecznych opcji tworzenia kopii zapasowych, dostosowanych do potrzeb organizacji o różnej wielkości. Wymagają one minimalnego nakładu pracy. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom organizacja może ściągnąć wirtualną kopię swoich serwerów w chmurze, już po kilku minutach od ataku lub ewentualnej awarii.

Służba zdrowia przoduje w inwestycjach w strukturę IT

W Polsce Ministerstwo Zdrowia zakłada, że do końca 2019 roku uda się w pełni wdrożyć platformę informatyczną w służbie zdrowia. Będzie ona obejmować m.in. elektroniczne recepty, skierowania i dokumentację medyczną (EDM).

Od 2020 roku elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym. Fuzje i przejęcia szpitali oraz systemów opieki zdrowotnej wymagają radzenia sobie ze znaczną ilością danych medycznych oraz integrację systemów. W takim przypadku chmura oferuje szybką integrację i przechowywanie danych pacjentów oraz informacji archiwalnych, w tym medycznych. Organizacje ochrony zdrowia najczęściej stawiają na chmurę prywatną.

Chmurowa rewolucja w służbie zdrowia?

Aplikacje oparte na chmurze ułatwiają przepływ informacji i przyspieszają proces wymiany danych. Firma konsultingowa West Monroe Partners 2 przebadała 300 przedstawicieli biznesu i technologii z trzech branż.

Wyniki pokazały, że system opieki zdrowotnej najszybciej i najintensywniej inwestuje w rozwiązania cloud. Na dzień dzisiejszy 35% opieki zdrowotnej umieściło w chmurze ponad 50 % swoich danych lub infrastruktury. Dla porównania, 31 % organizacji energetycznych i komunalnych oraz 18 % organizacji świadczących usługi finansowe umieściło w chmurze co najmniej połowę swoich danych lub infrastruktury.