To ważny moment , jeżeli chodzi o płatności w Polsce , ponieważ po długim wyczekiwaniu wprowadzono na rynek Apple Pay. Jest to usługa która pozwoli płacić użytkownikom iPhone płacić zbliżeniowo we wszystkich terminalach zbliżeniowych w Polsce i zagranicą. Długo czekaliśmy na to wydarzenie, mówi w rozmowie z ISBnews.tv/ISBtech Head of Innovation and Payments Department Pekao SA Bartosz Zborowski.

„Przypomnę że bank Pekao już kilka lat temu uruchomił jako pierwszy w Polsce płatności zbliżeniowe telefonami z systemem Android i dopiero po kilu latach doczekaliśmy się takiej możliwości na telefonach z systemem IOS czyli na iPhonach. Dzięki temu wszyscy Polacy, niezależnie od posiadanego telefonu mogą płacić zbliżeniowo w Polsce i za granica, dodając do tego BLIK polski standard płatności mobilnych, myślę że mapa polskich płatności mobilnych właśnie się dopełniła i mamy najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na świecie. Bank Pekao, przygotowując Apple pay, udostępnił możliwość uruchomienia tej usługi ze swojej bankowości mobilnej, to oznacza , że jeżeli klient który nie znajdzie w swoim banku tej usługi i przyjdzie do banku założyć rachunek, po ściągnięciu bankowości będzie mógł od razu uruchomić tę usługę i cieszyć się zaletami płacenia iPhonem w terminalach zbliżeniowych” – wskazuje przedstawiciel instytucji.

Zaznaczył, że banki w Polsce są bardzo innowacyjne, na tle banków w Europie czy na świecie, myślę że nie mamy się czego wstydzić każdy z banków pracuje nad innymi rozwiązaniami. „Podczas konferencji rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji, rozmawialiśmy z kolegami z innych banków na temat kierunków rozwoju bankowości mobilnej, bankowości elektronicznej czy generalnie sektora bankowego w Polsce i mogę powiedzieć ze jest cała masa różnych, z jednej strony wizjonerskich, a z drugiej strony konkretnych projektów nad którymi polska bankowość pracuje” – wskazał Zborowski.

W jego ocenie, głównym celem jest obsługiwać klientów w sposób prostszy, wygodniejszy i bardziej wartościowy dla klientów. „Myślę , że sporo nowości przed nami, jeżeli chodzi o płatności to coraz rzadziej obserwujemy ze Polacy sięgają po gotówkę, trend płacenia kartami czy telefonem przyśpiesza. Mamy Polskę bezgotówkową, nowy program wspierający akceptację płatności bezgotówkowych w Polsce, który zakłada że w ciągu 3 lat ponad 0,5 mln terminali zostanie zainstalowanych w miejscach gdzie płatności kartami dotychczas nie były możliwe. Myślę że będziemy świadkami dużego postępu jeżeli chodzi o płatności bezgotówkowe, płatności mobilne, używanie telefonów komórkowych nie tylko do płatności ale też do bankowania” – wymienił przedstawiciel Pekao.

Patrząc na kraje nordyckie, gdzie gotówka ma już poniżej 10 % udziałów, uważa on że jest spory potencjał jeżeli chodzi o Polskę, nie sądzi żeby gotówka zniknęła, bo zawsze znajda się osoby, które cenią sobie posiadanie „tego papierka” w kieszeni. Natomiast uważa że jest wygodnie jeżeli ktoś już zaczął płacić czy telefonem czy kartą i potem w efekcie przyzwyczajenia nie ma od tego odwrotu.

„Widać że Polacy się przekonują do tych metod płatności i myślę że w perspektywie najbliższych kilku lat będziemy zbliżać w tym kierunku w którym podążały np. Szwecja czy Dania czy Finlandia. Banki skupiają się nad szukaniem rozwiązań na smartfony , bo jest to najbardziej powszechnie używane urządzenie przez ludzi w tym momencie, widać że te smartphony przejmują funkcję innych urządzeń, już nie ma płyt kompaktowych praktycznie, wszyscy słuchają streamingu, bezpośrednio ze smartfona, aparaty w smartfonach, mapy w smartfonach, bankowość w smartfonach” – wymienił Zborowski.

Jeżeli chodzi o predykcje na następne lata to wskazuje na pojawienie się w ciągu kilku lat implantów wszczepianych pod skórę. „Wyeliminują konieczność posiadania urządzenia, nie będzie potrzeba monitorów, wszystko będzie widać dzięki implantom, nie wiem czy to nastąpi tak szybko, trochę przerażająca wizja, ale technologie pomału pozwalają na tego typu rzeczy” – podsumował przedstawiciel Pekao.