Zeszłoroczny globalny koszt cyberataków, który wyniósł 600 miliardów dolarów. Cyberprzestępcy mogą sięgnąć nie tylko po nasze pieniądze ale też dane osobowe, które zostaną sprzedane na czarnym rynku. Eksperci Fortinet wskazują jak bezpiecznie spędzić wakacje w cyberprzestrzeni.

1. Bezpieczne Wi-Fi

Łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Wiele pozostaje bezpiecznych, ale trzeba zachować specjalną ostrożność. Cyberprzestępcy mogą podszywać się pod niezabezpieczoną sieć i przechwytywać informacje przepływające między połączonym z nią urządzeniem a np. bankiem. W nowym miejscu warto mieć wyłączone w automatyczne łączenie z Wi-Fi. To samo dotyczy Bluetootha,
włączajmy wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne.

Jak odróżnić bezpieczne Wi-Fi od fałszywego? Najłatwiej to poprosić obsługę restauracji, lotniska czy hotelu o podanie nazwy sieci oraz jej identyfikatora (ang. SSID). Warto też zainstalować oprogramowanie VPN i stworzyć bezpieczne, szyfrowane połączenie.

2. Dwuetapowa weryfikacja dostępu.

Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji dostępu do konta (np. poprzez kod z SMS-a). Przychodzący SMS może zaalarmować o sytuacji, kiedy ktoś próbuje zalogować się na konto mailowe, bankowe lub do serwisów społecznościowych, korzystając z wykradzionych danych i haseł.

3. Próby oszustwa.

Unikaj klikania w podejrzane linki, nawet przesyłane od znajomych – oni sami mogli wcześniej paść ofiarą manipulacji. Jeżeli wiadomość e-mail od kogoś, kogo znamy, wydaje się dziwna, musimy być szczególnie ostrożni

Po najechaniu kursorem na link w wiadomości, powinien się wyświetlić prawdziwy adres URL. W fałszywym litery zastąpione są cyframi. Na przykład amaz0n.com – najprawdopodobniej mamy do czynienia z atakiem.

Wyłudzenia danych metodą „na konkurs”, w której otrzymujemy informację o atrakcyjnej wygranej. Dodatkowo wiadomości, które zawierają np. informacja o nagrodzie – podejrzanie tanich biletów lotniczych czy nieprawdopodobnie korzystnej oferty noclegowej w popularnym kurorcie.

4. Aktualizacja urządzeń.

Ataki hakerskie wykorzystujące luki w oprogramowaniu należą do najskuteczniejszych. Twórcy urządzeń oraz aplikacji wydają regularne aktualizacje oprogramowania. Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o to, aby oprogramowanie było aktualne.

5. Media społecznościowe.

W trakcie wakacji warto ograniczyć podawanie informacji o swoich wyjazdach na portalach społecznościowych. Informacje te pozwalają niepowołanym osobom dowiedzieć się, że nie ma nas w domu, co zwiększa ryzyko włamania.

6. Rozsądek i uwaga.

Żyjemy w cyfrowym świecie, a cyberprzestępczość jest niestety jego częścią. Jeśli zachowamy nieco więcej zdrowego rozsądku, poświęcimy trochę więcej uwagi narzędziom i aplikacjom, których używamy, to nasz cyfrowy świat stanie się o wiele bezpieczniejszy.