Rozwój młodych polskich spółek w ramach akceleratorów dla startupów pozwala na zatrzymanie w kraju perspektywicznych technologii. W akceleratorze Startup Spark przy Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) od 15 miesięcy trwała praca nad rozwojem młodych projektów przy jednoczesnym nawiązywaniu współpracy z korporacjami. Praca akceleratora wraz z dużymi korporacjami pokazała, że w Polsce jest dużo pomysłów z zakresu przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji, gamifikacji, bezzałogowych statków powietrznych oraz e-commerce.

  1. Technologia zostaje w kraju

„Akcelerator przyniósł do regionu wiele ciekawych pomysłów i pozwolił zatrzymać w kraju te technologie, które będą stanowiły w najbliższych latach motor polskiej gospodarki” – stwierdza wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.

„Po dwóch rundach akceleracji, podczas Spark Demo Day przyjrzeliśmy się efektom, jakie dała współpraca w opracowanym przez nas modelu wsparcia młodych technologicznych firm. Wiele projektów powstałych we współpracy startupów z korporacjami szybko weszło w fazę komercjalizacji wdrażając na rynek produkty i usługi, rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0, sztucznej inteligencji, gamifikacji, bezzałogowych statków powietrznych oraz e-commerce i rozwiązań dla wewnętrznych potrzeb organizacji” – dodaje prezes ŁSSE Marek Michalik.

ŁSSE wspiera młode technologiczne firmy finansowo, otacza je opieką mentorów i łączy z zasobami korporacji. Przez 15 miesięcy ocenił ponad 300 projektów, 27 wyselekcjonował wspólnie z siedmioma partnerami (Procter&Gamble, Albea Poland, Radio Łódź, Polska Grupa Energetyczna, Wielton, Grupa Pietrucha i Ericsson).

2. Projekt pod opieką P&G

Baby Box Club to startup, który we współpracy z Procter & Gamble czyni z zakupu pieluszek proste doświadczenie. Wystarczy podać datę pierwszej dostawy, żeby co miesiąc otrzymać pod drzwi paczkę z odpowiednią do wieku dziecka liczbą i rodzajem pieluch.

„Dla Procter & Gamble, Polska jest ważnym centrum tworzenia innowacji. Jedną z dróg tworzenia nowych rozwiązań jest praca ze startupami. Dlatego przyjęliśmy zaproszenie ŁSSE i zostaliśmy partnerem w programie Startup Spark. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów współpracy w ramach pierwszej fazy akceleracji, podczas której zrealizowaliśmy projekty z trzema wybranymi startupami. Teraz podsumowujemy drugą już rundę, w której podjęliśmy współpracę z sześcioma kolejnymi partnerami” – wskazuje Małgorzata Mejer, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej P&G w Europie Centralnej.

Tym razem koncern wspólnie ze startupami rozwija rozwiązania, m.in. z zakresu procesu prowadzenia rekrutacji, tworzenia interaktywnej platformy szkoleniowej dla pracowników, czy też tworzenia szybkiej ścieżki dostaw produktów dla naszych konsumentów.

3. Interakcja na imprezie masowej

Z kolei startup Social Wifi dopracował z firmą Ericsson rozwiązanie, które ułatwia interakcję organizatora imprez masowych z jej uczestnikami poprzez smartphone’a. Narzędzie pozwala na pozyskiwanie dodatkowych informacji o przebiegu wydarzenia, przekazywanie organizatorom feedbacku w czasie rzeczywistym, a w dedykowanym dla stadionów wariancie dostępnym już na arenie piłkarskiej Legii Warszawa dodatkowo typowanie wyników meczów.

„Partnerstwo w procesie akceleracji Startup Spark było dla nas dobrym doświadczeniem, na podstawie którego chcemy zaangażować się wspólnie z ŁSSE w kolejne projekty rozwijające startupy, szczególnie w aspekcie wyboru Łodzi jako miasta pilotażowego dla wdrożenia technologii 5G” – komentuje Jakub Gabarkiewicz z Ericssona.

4. Bezprzewodowy monitoring procesów 

Tinkerer to startup, którego bezprzewodowe czujniki opracowywane przy współpracy z firmą Wielton monitorują przebieg produkcji i pozwalają m.in. szybko wykryć awarię oraz wizualizować proces produkcji.

„Stawiamy na stały rozwój i szukamy innowacji. Współpraca ze startupami w akceleratorze Startup Spark okazała się odpowiedzią na to zapotrzebowanie” – podsumowuje dyrektor ds. Strategii i Rozwoju, Wielton i prezes Wielton Investment Piotr Kowalski.