Technologie i rozrywka wspólnie tworzą nowe dynamiczne biznesy. Właśnie ruszył 16. sezon ESL Mistrzostw Polski. 4 gry i największa w historii pula nagród wynosząca aż 320 tys. zł. Przyjrzyjmy się z bliska jak rozwija się branża, która coraz śmielej depcze po piętach tradycyjnym dyscyplinom.

1. E-sezon pierwszy raz  w TV

W ostatnią niedzielę ruszyła faza zasadnicza 16. sezonu ESL Mistrzostw Polski. Najlepsze polskie drużyny i zawodnicy Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, FIFA 18 oraz Hearthstone rozpoczną zmagania o mistrzowskie tytuły, oraz nagrody z rekordowej puli, której łączna wartość to aż 320 000 złotych. Po raz pierwszy krajowa liga esportowa zostanie pokazana w publicznej telewizji – TVP Sport.

  1. Transfery nakręcają emocje

Rywalizacja w CS:GO zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W meczu otwarcia nowy skład Team Kinguin z Wiktorem “TaZem” Wojtasem na czele zmierzył się z zespołem PACT. Transfery zawodników między klubami sprawiły, że w nowym sezonie rozgrywki nabiorą dodatkowych rumieńców.

  1. Przepustka do światowej ekstraklasy

Na fazę zasadniczą tych rozgrywek składa się siedem kolejek, które rozgrywane będą w niedziele i poniedziałki. W puli nagród znajdzie się 180 000 zł, a dodatkowo najlepsza drużyna uzyska awans do ESEA MDL (ESEA Premier), bezpośredniego zaplecza ESL Pro League, do którego kilka miesięcy temu awansowali podopieczni AGO Esports. Zawodnicy ci w pełni wykorzystali swoją szansę i aktualnie rywalizują z najlepszymi drużynami na świecie w ESL Pro League, będącej esportowym odpowiednikiem piłkarskiej Ligi Mistrzów.

„Z sezonu na sezon dajemy nowe możliwości rozwoju polskich klubów esportowych. Oprócz rekordowych pul nagród zwróciłbym uwagę na rzecz być może istotniejszą – miejsca w najlepszych europejskich i światowych ligach, które stają otworem dla zwycięzców ESL Mistrzostw Polski. Taką szansę wykorzystało AGO Esports, które aktualnie zdobywa bezcenne doświadczenie regularnie pojedynkując się z najlepszymi drużynami CS:GO na świecie w ESL Pro League. Dla wielu drużyn to coraz częściej większa wartość niż same nagrody pieniężne – mówi
Rafał Pikiewicz, dyrektor zarządzający ESL Polska.

Rozgrywki w League of Legends (LoL) oferują dwa sloty do europejskich rozgrywek tylko w ESL MP. Przed Illuminar Gaming, które do rozgrywek przystępuje jako mistrz poprzedniego sezonu, stoi niełatwe zadanie. Na horyzoncie pojawiło się kilka mocnych zespołów, które także mają ochotę na zdobycie tytułu ESL Mistrza Polski.

Przez siedem rund ligowych walka toczyć się będzie o nagrody z puli wynoszącej 80 000 zł oraz awans na Puchar Europy. ESL MP to jedyna w Polsce liga wspierana przez Riot Games, której triumfator zapewni sobie miejsce w fazie grupowej wspomnianych rozgrywek, natomiast srebrny medalista otrzyma możliwość występu w kwalifikacjach.

  1. Nowy bonusy dla drużyn

Nowością w nadchodzącej edycji będą także dodatkowe świadczenia, które uzyskają najlepsze drużyny. Pakiet promocyjny obejmował będzie m.in. kampanie reklamowe i cykle artykułów na Cybersport.pl – największym serwisie esportowym w Polsce, a także działania w mediach
społecznościowych ESL Polska.

5. Dwie nowe gry w ESL Mistrzostwach Polski 

Sezon ESL Mistrzostw Polski to nie tylko Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends. Tym razem zawodnicy będą mogli rywalizować także w FIFA 18 oraz Hearthstone. Wirtualni piłkarze mają do podziału pulę nagród 40 000 zł, natomiast w produkcji studia Blizzarda będzie można wygrać w sumie 20 000 zł.

    6. Komentatorzy i sponsorzy

Mecze ESL MP komentować będą najlepsi polscy “casterzy” tacy jak: Michał “Avahir” Kudliński, Maciej “Morgen” Żuchowski, Kuba “KubiK” Kubiak, Fryderyk “Veggie” Kozioł oraz Daniel “Rajon” Pastusiak. Partnerami ESL Mistrzostwa Polski są: Intel, T-Mobile, Paysafecard i Red Bull.

ESL, będące częścią międzynarodowej grupy medialnej MTG, jest liderem w branży e-sportowej na świecie. Organizuje największe turnieje online, jak również offline w najpopularniejsze gry komputerowe m.in. Intel Extreme Masters, ESL One, krajowe mistrzostwa ESL oraz Starcraft II World Championship Series, jak również rozgrywki dla amatorów.