ABC Data Technology Trends to ważne wydarzenie technologiczne organizowane przez giełdowego dystrybutora sprzętu elektronicznego ABC Data. Tendencje, które pobudzają wyobraźnię ekspertów i resellerów to m.in. infrastruktura sieciowa jutra, zarządzanie i bezpieczeństwo, chmura obliczeniowa i inteligentne sprzęty domowe.

1. Od 550 do 80 tys. produktów

„Gdy zaczynaliśmy, komputery nie były powszechne, o zakupach bez wychodzenia z domu myśleli jedynie pisarze science-fiction, a gadżety na kształt naszych smartfonów pojawiały się co najwyżej filmach. Funkcjonowaliśmy w jednym kraju, w ofercie mieliśmy 550 produktów, w które zaopatrywaliśmy sześćdziesięciu resellerów – przypomniał początki działalności ABC Data wiceprezes Andrzej Kuźniak.

„Dziś ABC Data to według twórców raportu ITwiz Best 100 największa firma IT w Polsce, a zdaniem czytelników magazynu CRN również najlepszy dystrybutor IT w naszym kraju. Jesteśmy prekursorem stosowania rozwiązań e-commerce, zaś w ofercie mamy ponad 80 tysięcy produktów. Obsługujemy ponad 13 tysięcy resellerów w ośmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. I to właśnie specjalnie dla nich stworzyliśmy ABC Data Technology Trends” – tłumaczy Kuźniak.

2. Cyfrowa Rewolucja – wyzwania stojące przed Polską

„Mamy do czynienia ze zmianami, które już nie tylko dotyczą biznesu, ale przede wszystkim dotykają szerokich struktur społecznych, niejako wciągając i biznes, i społeczeństwo obywateli w przemiany, które stają się ich udziałem. Nie tylko biernym, lecz także czynnym” – mówi Anna Streżyńska, Prezes Zarządu MC2 Solutions i była minister cyfryzacji.

„Każdy z nas musi umieć odnaleźć się w zupełnie nowych wyzwaniach edukacyjnych, w zupełnie nowych wyzwaniach biznesowych, lecz także nowych wyzwaniach, jeśli chodzi o naszą codzienność, świat, który nas otacza” – wskazuje prezes MC2 Solutions.

3. Trendy na rynku ICT

Maciej Piekarski, Senior Product Manager ICT w GfK Polonia przedstawił trendy rynkowe oparte na wynikach badania sprzedaży resellerów GfK POS. Wynika z nich m.in., że w najbliższym czasie najbardziej perspektywiczne obszary do rozwoju działalności, związane są z takimi technologiami, jak internet rzeczy, chmura, czy urządzenia mobilne.

„W co warto inwestować? Po pierwsze smart home i systemy inteligentnego monitoringu. Te systemy stają się coraz prostsze, jednak aby działały naprawdę dobrze, wymagają profesjonalnej instalacji” – przekonuje Piekarski.

„Coś, co na pewno będzie się rozwijać, to internet rzeczy połączony z siecią 5G, a także zarządzanie danymi. Nie tylko, jeśli chodzi o magazynowanie i backup danych, lecz także ich przetwarzanie i analizę. Dane to surowiec, paliwem jest informacja, a dziś wszyscy stawiamy na to, by wiedzieć jak najwięcej” – wskazuje specjalista GfK.

4. Słowa klucze – transformacja i skalowalność

Według Thorstena Stillera, Senior Sales Enablement Managera Emea w Dell EMC, wyzwania, jakie stoją przed szefami działów IT to transformacja cyfrowa czy transformacja miejsc pracy.

Wojciech Kotkiewicz, Systems Engineer Manager w ABC Data, wskazuje na rozwiązania Cisco Meraki dla firm z sektora SMB.

„Choć pozycjonowane dla rynku SMB, są to rozwiązania skalowalne do dowolnych wręcz rozmiarów. Co istotne również w sposób rozproszony. Cechuje je duża łatwość obsługi i zarządzania oraz wiele funkcjonalności charakterystycznych dla urządzeń klasy enterprise” – mówi Kotkiewicz.

„W skład oferty wchodzą przełączniki drugiej i trzeciej warstwy, punkty dostępowe dla sieci bezprzewodowej oraz urządzenia brzegowe. Wszystkie zarządzane są w jednakowy sposób, poprzez centralny interfejs administracyjny zlokalizowany w chmurze Cisco – Meraki Dashboard” – tłumaczy specjalista.