To już nie „Star Trek”, ale coraz bliższa rzeczywistość. Chiński koncern technologiczny Huawei i największy japoński operator telefonii komórkowej NTT DOCOMO zaprezentowali holograficzne połączenie video. Odbyło się to w trakcie pokazu pierwszego punktu dostępowego CPE (Customer-premises equipment) w technologii 5G mmWave.

Jak podano, uzyskane w przy użyciu tych rozwiązań holograficzne połączenie video wyróżniało się głębią i płynnym obrazem oraz wyraźnym połączeniem głosowym.

Użyty punkt dostępu 5G mmWave CPE jest jedną z najnowszych innowacji firmy Huawei. Jest to pierwszy na rynku produkt pozwalający operatorom badać usługi 5G Fixed Wireless Access (FWA) przekraczające 2 Gbit/s wewnętrznej szybkości, która jest zdecydowania większa niż w telefonii stacjonarnej.

„Przemysł terminali 5G jest kluczowy dla łańcucha przemysłu end-to-end 5G. Pierwsza zakończona sukcesem prezentacja 5G mmWave to przełom w naszej współpracy z NTT DOCOMO w jego budowaniu. Ten sukces sprawia, że czujemy większą pewność siebie w realizacji planu komercjalizacji technologii 5G przed 2020 r.” – powiedział wiceprezydent Linii Produkcyjnej 5G w firmie Huawei Gan Bin.

Technologia ta umożliwia uzyskanie stabilnego szerokopasmowego połączenia holograficznego bez opóźnień transmisji, zapewniając doskonałe wrażenia z usług połączeń video w sieciach 5G. Co ważne, uzyskany punkt dostępu o tak wysokim poziomie integracji jest w tym momencie najmniejszym na rynku produktem 5G mmWave CPE. Jego jednostka wewnętrzna ma objętość około trzech litrów, dzięki czemu łatwo można ją dopasować do istniejących już punktów.

W zaprezentowanym rozwiązaniu wykorzystana została sieć i stacje bazowe 5G, technologia 5G mmWave CPEs oraz sieć end-to-end 5G, które zostały dostarczone przez firmę Huawei. Do prezentacji użyto także gogli Microsoft HoloLens.