Mastercard wprowadził system wczesnego wykrywania oszustw (ang. Early Detection System), w ramach którego udostępnia bankom i innym wydawcom kart płatniczych powiadomienia dotyczące zwiększonego ryzyka oszustw, których celem mogą być karty płatnicze i konta bankowe, podała firma.

Nowa usługa – dzięki możliwości szybszego reagowania – pomoże instytucjom finansowym  zmniejszyć koszty związane z oszustwami, poprzez zapobieganie poważniejszym atakom, a jednocześnie usprawni obsługę klienów w bankowości.

Alerty te bazują m.in. na informacjach o wyciekach danych lub incydentach dotyczących złamania systemów bezpieczeństwa sprawiających, że konkretni posiadacze kart stają się szczególnie narażeni na to, że padną ofiarą oszustwa.

„Wykorzystując wiedzę Mastercard dotyczącą sieci, umiejętności predykcyjne oraz połączenie wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych, system wczesnego wykrywania określa, czy dana karta lub konto są narażone na ryzyko, a następnie wysyła wydawcy powiadomienie ze wskazanym poziomem ryzyka. Na jego podstawie wydawca podejmuje odpowiednie działania – od dokładniejszego monitorowania transakcji, po prewencyjne wydanie karty zastępczej” – wyjaśnia Matercard.

System wczesnego wykrywania Mastercard jest już dostępny dla wydawców kart na całym świecie i uwzględnia wszystkie rodzaje oszustw we wszystkich kanałach transakcyjnych. Jest on w stanie wykryć:

– aktywne handlowanie danymi kont przez przestępców,

– identyfikację kart, które są testowane przed użyciem ich do oszukańczych transakcji,

– dane kont, które wydają się narażone na ryzyko, ale brakuje dostatecznych dowodów na bezsprzeczne stwierdzenie naruszenia ich bezpieczeństwa.

Dzięki temu wydawcy kart otrzymują alerty na temat o wiele szerszego zakresu zagrożonych kont co najmniej 6 do 18 miesięcy wcześniej niż tradycyjne powiadomienia.

Według statystyk, przytoczonych przez Mastercard, tylko w ostatnim miesiącu w wyniku jednego naruszenia bezpieczeństwa danych zagrożone były 143 miliony tożsamości. Zamieszczenie skradzionych danych w ukrytej sieci (dark web) zajmuje zaledwie 9 minut.

(ISBtech)