Zamykanie swoich samochodów, mieszkań, ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę, omijanie niebezpiecznych terenów w późnych godzinach – robimy to już instynktownie. Skoro nasz świat stał się cyfrowy, a cyberprzestępcy są ciemną stroną zdigitalizowanej rzeczywistości to przyszedł czas, aby zachowania wzmacniające nasze bezpieczeństwo weszły w nawyk przy korzystaniu z zasobów sieci, radzi regionalna dyrektor sprzedaży w firmie Fortinet Jolanta Malak.

Podejmując poniżej wymienione kroki, można zmniejszyć zagrożenie cyberatakami:

  1. Bądźcie rozsądni przy korzystaniu z serwisów społecznościowych

Kandydaci na nowych znajomych niekoniecznie tak bardzo chcą się z tobą zaprzyjaźnić. Coraz częściej pułapką na internautów lubiących bić rekordy znajomych są fałszywe konta i profile zakładane przez cyberprzestępców, z których wysyłane są zaproszenia. Poniżej kilka prostych rad, które pomogą w selekcji „znajomych”:

Nie znasz osoby wysyłającej zaproszenie? Sprawdź kiedy profil został założony? Podejrzanie wyglądające dane na temat studiów czy przebiegu pracy mogą być sygnałem ostrzegawczym. Możesz sprawdzić codzienne aktywności właściciela profilu. Jeśli wydają się „dziwne” to nie znając osoby wysyłającej zaproszenia po prostu odrzuć bądź zignoruj zaproszenie.

Jeśli zaprasza Cię znajomy z „realu” upewnij się, czy nie masz go już wśród znajomych. Pamiętaj, że zawsze pozostaje możliwość kontaktu tradycyjnymi metodami i zweryfikowanie czy znajomy zaczął być aktywny społecznościowo czy może jego dane/profil/serwis padły ofiarą cyberzłodzieja.

  1. Bądźcie ostrożni przy transakcjach online

Żelazna zasada brzmi: banki nigdy nie będą prosić o dane logowania do twojego konta, czy to przez mejl czy jakikolwiek inny cyberkanał. Należy wbić sobie do głowy, że tego typu prośby/ mejle/ sms/ mms/ czy inne kanały komunikacyjne w sieci powinny pozostawać zignorowane, a jeszcze lepiej usuwane.

Należy uważać na mail z dołączonym linkiem. Dziwnie wyglądający tytuł/ nadawca/ treść to zdecydowane sygnały ostrzegawcze. Bardziej zaawansowani mogą sprawdzić adres URL, nawet zanim myszką nakierujesz na niego kursor. Pamiętaj że bank nigdy nie wysyła linka do logowania do jego serwisu. Jeśli zdarzy ci się, że dostaniesz mejl z takim linkiem ignoruj zarówno mejla, jak i jego zawartość. Jeśli nadal masz wątpliwości pozostaje kontakt z infolinią i pytania do konsultanta czy taki mejl mógł zostać wysłany przez bank lub instytucję finansową.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać szyfrowanie komunikacji na stronie banku czy operatora płatności online. Zabezpieczony serwis ma przed adresem w polu przeglądarki symbol kłódki.

Z kolei aby się zalogować do internetowego konta w banku wchodź na jego strony zaczynając od strony głównej.

  1. Zwracajcie uwagę na dostawane e-maile

Phishing, to nie łowienie ryb, ale łowienie naiwnych na załącznik do mejla w poczcie elektronicznej. Akcja ma na celu zainfekowanie komputera tzw. złośliwą zawartością załącznika w mejlu. Uwaga – może on być „atrakcyjnie” i „kusząco” opisany jako np. rachunek, potwierdzenie fikcyjnego zamówienia, fikcyjny list przewozowy. Krótko mówiąc jeśli załącznik „domaga się” natychmiastowej reakcji od odbiorcy z dużą dozą prawdopodobieństwa należy uznać że jest fałszywy, a na pewno zanim się go kliknie w 100% upewnić się że jest z wiarygodnego źródła.

  1. Dobry nawyk to aktualizacja oprogramowania

W miarę możliwości sprawdź wszystkie urządzenia i programy odpowiadające za twój dostęp do sieci, w tym router, czy punkty dostępowe Wi-Fi. Sprawdzenie ich nazw i potencjalnie najświeższych uaktualnień do nich może zmniejszyć ich podatność na ryzyko działań cyberprzestępców. Jeśli okaże się, że nie są one wspierane przez producenta (czyli dostępne są systematyczne aktualizacje oprogramowania) to warto zastanowić się nad wymianą na nowszy i wspierany sprzęt.